Vant favorittfilmene dine stort på Oscar-utdelingen 2019?

Søndag 24. februar 2019 fant den 91. årlige Oscar-utdelingen sted på Dolby Theatre i Los Angeles, hvor underholdningsindustriens største stjerner samlet seg for å hedre årets aller beste i film.

Etter at komikeren Kevin Hart droppet fra å være vertskap for arrangementet i desember i fjor etter kontroverser rundt hans tidligere homofobe tweets, bestemte akademiet seg som kjent for å avstå fra å ha en vert helt for første gang på 30 år. Den vertløse kvelden skrøt i stedet for en stjernespekket liste over programledere for å holde seremonien i orden, inkludert komikeren John Mulaney, Crazy Rich Asians stjernen Constance Wu, og Marvel’s Chris Evans (via Bare Jared). I mellomtiden, blant nattens flere forestillinger, En stjerne er født medstjernene Lady Gaga og Bradley Cooper viste frem sin ubestridelige kjemi med en rørende gjengivelse av «Shallow,» i følge E! Nyheter.

Når det gjelder selve prisene, En stjerne er født, Bohemian Rhapsody, BlacKkKlansman, Svart panter, Grønn bok, Vice, Roma, og Favoritten kjempet den i den beste bildekategorien. De to sistnevnte filmene gikk inn i filmindustriens største kveld med 10 nominasjoner hver.

Så, hvem tok med seg et ettertraktet pokal på prisutstillingen? Nedenfor er den komplette listen over nattens vinnere og nominerte (via E! Nyheter).

Beste bilde:

En stjerne er født, Bill Gerber, Bradley Cooper og Lynette Howell Taylor

VINNER: Grønn bok, Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly og Nick Vallelonga

Roma, Gabriela Rodríguez og Alfonso Cuarón

BlacKkKlansman, Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele og Spike Lee

Favoritten, Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday og Yorgos Lanthimos

Svart panter, Kevin Feige

Bohemian Rhapsody, Graham King

Vice, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay og Kevin Messick

Beste regi:

VINNER: Alfonso Cuarón, Roma

Spike Lee, BlacKkKlansman

Pawel Pawlikowski, Kald krig

Yorgos Lanthimos, Favoritten

Adam McKay, Vice

Beste animerte spillefilm:

Utrolig 2

Isle of Dogs

Mirai

Ralph bryter Internett

VINNER: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Beste fremmedspråklige film:

Kapernaum

Kald krig

VINNER: Roma

Butikktyver

Aldri se bort

Beste skuespiller i en hovedrolle:

Christian Bale, Vice

VINNER: Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Bradley cooper, En stjerne er født

Viggo Mortensen, Grønn bok

Willem Dafoe, Ved Eternity’s Gate

Beste skuespillerinne i en hovedrolle:

Glenn Close, Konen

VINNER: Olivia Colman, Favoritten

Lady Gaga, En stjerne er født

Melissa McCarthy, Kan du noen gang tilgi meg?

Yalitza Aparicio, Roma

Beste skuespiller i en birolle:

VINNER: Mahershala Ali, Grønn bok

Adam Driver, BlacKkKlansman

Sam Rockwell, Vice

Richard E. Grant, Kan du noen gang tilgi meg?

Sam Elliott, En stjerne er født

Beste skuespillerinne i en birolle:

VINNER: Regina King, Hvis Beale Street kunne snakke

Amy Adams, Vice

Emma Stone, Favoritten

Rachel Weisz, Favoritten

Marina De Tavira, Roma

Beste tilpassede manus:

Balladen til Buster Sruggs

En stjerne er født

Hvis Beale Street kunne snakke

VINNER: BlacKkKlansman

Kan du noen gang tilgi meg?

Beste originale manus:

VINNER: Grønn bok

Første reformerte

Favoritten

Vice

Roma

Beste originalsang:

VINNER: «Shallow,» Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt, En stjerne er født

«All the Stars», Mark Spears, Kendrick Lamar, Anthony Tiffith, Solana Rowe, Svart panter

«Jeg skal kjempe,» Diane Warren, RBG

«The Place Where Lost Things Go,» Marc Shaiman, Scott Wittman, Mary Poppins vender tilbake

«When a Cowboy Trades His Spurs for Wings,» David Rawlings, Gillian Welch, Balladen av Buster Scruggs

Beste originale poengsum:

VINNER: Svart panter, Ludwig Goransson

BlacKkKlansman, Terence Blanchard

Hvis Beale Street kunne snakke, Nicholas Britell

Isle of Dogs, Alexandre Desplat

Mary Poppins returnerer, Marc Shaiman

Beste dokumentarfilm:

VINNER: Gratis solo

Av fedre og sønner

Minding the Gap

Hale County i morges, denne kvelden

RBG

Beste korte dokumentarfilm:

Svarte sauer

Livbåt

VINNER: Periode. Slutten på setningen.

Avslutt spillet

En natt i hagen

Beste film:

En stjerne er født

Kald krig

Favoritten

Aldri se bort

VINNER: Roma

Beste kostymedesign:

Favoritten

Mary Poppins vender tilbake

VINNER: Svart panter

Mary Queen of Scots

Balladen av Buster Scruggs

Beste filmredigering:

BlacKkKlansman

Favoritten

Grønn bok

Vice

VINNER: Bohemian Rhapsody

Beste sminke og frisyr:

VINNER: Vice

Grense

Mary Queen of Scots

Beste originale poengsum

Svart panter

BlacKkKlansman

Isle of Dogs

Mary Poppins vender tilbake

Hvis Beale Street kunne snakke

Beste produksjonsdesign:

VINNER: Svart panter, Hannah Beachler og Jay Hart

Favoritten, Fiona Crombie og Alice Felton

Mary Poppins vender tilbake, John Myhre og Gordon Sim

Første mann, Nathan Crowley og Kathy Lucas

Roma, Eugenio Caballero og Barbara Enriquez

Beste animerte kortfilm:

Dyres oppførsel

VINNER: Bao

Sen ettermiddag

Ett lite trinn

Helger

Beste live action kortfilm:

Fangst

Marguerite

Fauve

Mor

VINNER: Hud

Beste lydredigering:

Et stille sted

Svart panter

VINNER: Bohemian Rhapsody

Første mann

Roma

Beste lydmiksing:

En stjerne er født

Svart panter

VINNER: Bohemian Rhapsody

Første mann

Roma

Beste visuelle effekter:

Christopher Robin

VINNER: Første mann

Avengers: Infinity War

Ready Player One

Solo: En Star Wars-historie

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Vennligst skriv inn din kommentar!
Vennligst skriv inn navnet ditt her